RSS

חלומות צלולים

האם קרה לכם פעם שבמהלך חלום הייתם מודעים לעובדה כי אתם בעצם חולמים ויכולתם לשלוט שליטה מלאה בחלום שלכם בצורה מודעת? אם כן, ודאי חלמתם חלום צלול

אחת התופעות המדהימות ביותר בעולם החלומות ופירוש החלומות היא תופעת "חלומות צלולים", 
למעשה כל תורת פירוש החלומות היא ניסיון אנושי לפענח את הבלתי מובן, מדובר בתופעה מדהימה ומסתורית כשהמדהימה ביותר בה היא תופעת החלומות הצלולים.

מהו חלום צלול

דמיינו לעצמכם את התסריט הבא: אתם נכנסים למיטה במטרה להירדם עד הבוקר. העיניים מתחילות להיעצם, מחשבות רדומות אחרונות של היום שעבר חולפות בראשכם ואתם מוכנים לצלילה השקטה והמבורכת אל עולם השינה.

עוד לפני שאתם מבינים שנרדמתם, אתם לפתע מתעוררים. התחושה היא מציאותית לחלוטין, אם לא הייתם יודעים אחרת, כנראה שהייתם מתחילים להתארגן לעבודה, אבל משהו מרגיש אחרת.

אתם מנסים להבין מה בדיוק קורה מתוך אותה תחושה של מודעות עצמית שתפקידה להסביר לכם שמשהו אינו כרגיל, לאחר כמה שניות של בלבול, המציאות נוחתת עליכם כמו פטיש כבד של פליאה ותהייה – אתם למעשה חולמים. הכול אמנם נראה ומרגיש ער ומציאותי לחלוטין, אבל אתם בהחלט ישנים.

לוקח לכם רק מספר שניות להתרגל לתחושה הנפלאה של היכולת לעשות כל דבר שאי פעם דמיינתם ולא היה לכם את האפשרות. זהו הקסם של חלומות צלולים, הם מרגישים כל כך אמיתיים, ממש כמו להיות ער, לכן צלולים, אבל מתוך אותה מודעות עצמית שמפרידה בין בני אדם לבין חיות, אתם מבינים שאתם כרגע חולמים.

הכל אפשרי בחלום צלול

יש משהו מאוד משחרר בלהיות בתוך חלום צלול. אפשר לעשות הכול, לדמיין הכול, כל מה שרק תרצו יהפוך באותו הרגע למציאות. רציתם אי פעם לעוף? זה בהחלט אפשרי, רק צריך לבקש. אחד הדברים שתמיד סקרן אתכם הוא מי בנה את הפירמידות במצריים? בתוך חלום צלול תוכלו לשוחח קלות עם האדריכל והמעצב. כל מה תרצו, רק צריך לחשוב עליו והוא הופך למציאות.

מדובר בתסריט שהוא למעשה ערבוב לא מודע בין קסם למציאות, אין שום גבולות ומגבלות, אולי לראשונה בחיים אתם יכולים להרגיש את אותה תחושה עילאית שקוראים עליה בספרים: רוח האדם מסוגלת להשיג הכול ובמיידי, צריך רק לרצות. בתוך חלום צלול, כל שתרצו מונח בכף ידכם ומוגשם באותו הרגע.

ישנם אנשים אשר חולמים חלומות צלולים, כלומר חולמים חלימה מודעת. אנשים אלו נקראים בשפה מקצועית 'אונירונאוטים'. חלימה מודעת, או חלומות צלולים, הם מצב בו האדם מודע מודעות מלאה לעובדה שהוא חולם ושהוא בעצם ישן. ע"י מודעות זו הוא יכול להשפיע על מהלך החלום – על תפקודו בחלום ועל סביבתו בחלום. אדם השרוי בסיטואציה של חלום צלול ויש לו שליטה מלאה על החלום יכול להפוך את מרחב החלום לאיזו מציאות מדומה שיחפוץ בה.

חלומות צלולים – קצת רקע

כבר ב – 1913 כתב פרדריק ואן אידן בספרו  "לימוד החלומות" (A Study of Dreams), על חלימה מודעת ועל היכולות שיש לחולם בזמן חלימה מודעת, אולם רק במהלך שנות ה – 80 של המאה העשרים הוכח מדעית כי חלומות צלולים אכן מתרחשים. ניסויים מדעיים הוכיחו כי אנשים יכולים לדבר במציאות עם האנשים סביבם במעין שפת סימנים, על אף שהם ישנים, כשהם חווים חלימה מודעת.

אז מה חש אווירונאוט (חולם צלול) בזמן שהוא חולם חלום צלול? אנשים אשר חלמו חלומות צלולים מתארים את התופעה כחוויה חזקה הנותנת ביטוי לכל הדחפים, הרצונות והפנטזיות. בעצם אדם החולם חלום צלול מרגיש כי הוא חי במציאות: מדבר עם אנשים, מסתובב ברחובות, רוכש מוצרים, נוסע במכונית. מה שהופך את התופעה לפנומנאלית הוא העובדה כי האדם מודע לכך שהוא למעשה חולם ואינו נתון לפגיעה פיזית, רגשית או משפטית ולכן יכול לשלוט בחלום שלו גם במציאות על טבעית. מעין משחק מחשב אינטראקטיבי אבל ברמה גבוהה יותר: רמה בה האדם עצמו נמצא בתוך העולם המדומה.

לדוגמא: אדם יודע שהוא חולם ולכן יכול להחליט כי הוא רוצה עתה לרחף במהירות האור על פני היקום כולו או לעבור דרך חומה גבוהה או לצלול עמוק למעמקי הים. בחלום רגיל, אדם יכול לחלום על המצבים הללו אבל לא באופן מודע וללא שליטה. בחלימה מודעת האדם יכול "להזמין" את ההתרחשות ולעצב אותה כרצונו.

איך לחלום חלום צלול

אוניראוטים, כאלה החולמים חלומות צלולים באופן קבוע, טוענים כי ישנן דרכים להשיג חלום צלול, אחת מהן היא ביצוע בדיקת מציאות בכל פעם שמתעוררים מהחלום על מנת לבדוק אם הוא חלום או מציאות. אם ההתעוררות היא התעוררות שווא, כלומר האדם חלם שהוא מתעורר, משמע שהוא עדיין בחלום, אזי הוא מודע לכך שהוא חולם. זה בפירוש עניין של אימון ותרגול – ככל שיעשה האדם בדיקות מציאות במשך היום, סביר להניח שהוא יעשה אותן גם במהלך החלום.

שיטה נוספת להשגת חלומות צלולים היא ניהול יומן חלומות בו אדם כותב את כל מה שהוא זוכר בחלומותיו. באופן הזה אדם מכיר מוטיבים, מקומות ואנשים שחוזרים בחלומות שלו וכשהם חוזרים שוב בחלום הוא כבר מודע אליהם ויכול להפוך את החלום הרגיל לחלום צלול.

החלום הצלול – פשוט קסם

היות ואנו נמצאים בתוך מודעות מלאה לכך שאנו חולמים, אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להשתחרר ולעשות או לבקש דברים שמעולם לא היינו מעזים כערים. רבים מאיתנו חולמים לעיתים חלומות צלולים באופן ספונטני וזה נשאר בגדר חוויה קסומה. אלו מאיתנו שמתאמנים על היכולת הזו, יכולים להשתמש בחלימה מודעת להתגברות על פחדים ופוביות, ללמידה והתנסות ובעצם לכל דבר שיחפצו – הגבול היחידי הוא יכולת הדמיון 🙂

.

לקריאת מאמרים נוספים